Скопје Сити Мол со нова содржина, Литература.мк најголемата книжарница во Македонија

  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Во чест на отворањето на Literatura.mk Superstore, вo среда (20.05), со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО, што ќе може да се проследи онлајн, преку фејсбук-профилот и јутјуб-каналот на „Литература.мк“.

Скопје ја доби најголемата книжарница во Македонија! Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вo среда (20.05.2020) во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“. Во чест на отворањето на Literatura.mk Superstore концерт ќе одржи ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО. Ексклузивниот настап на македонскиот гитарски виртуоз, придружуван од неговиот син Јан Стефановски и младиот басист Иван Кукиќ, ќе може да се проследи онлајн, преку фејсбук-профилот и јутјуб-каналот на „Литература.мк“.


Новата суперпродавница на „Литература.мк“ е дел од големиот двегодишен проект на „Скопје сити мол“, кој започна во октомври 2019, сè со цел збогатување на содржините и подобрување на понудата што им ја нуди на своите посетители.
Книжарницата, која има богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и кафе-бар, е сместена на вториот кат на „Скопје сити мол“, на местото на некогашната игротека, на неколку метри од досегашниот продажен простор на „Литература.мк“.

Ова е седма книжарница на „Литература.мк“, по веќе препознатливите продажни места на улицата „Македонија“, во ТЦ „Рамстор“, „Веро центар“, Градски трговски центар (ГТЦ) и ТЦ „Буњаковец“ во Скопје и на „Широк сокак“ во Битола.

Да потсетиме, ексклузивната книжарница „Литература.мк“, од интернет, во 2016 година се пресели на најфреквентната пешачка артерија на Скопје – улицата „Македонија“, бр. 21 (спроти спомен-куќата на Мајка Тереза). Таму, веќе четири години книжарницата нуди голем избор на книги од сите издавачки куќи, како и богата програма, разни случувања и содржини, наменети за сите возрасти и за сите вкусови: литературни и музички дружења, гостувања на домашни и на странски автори, креативни средби и едукативни работилници за најмалите читатели. Книжарница „Литература.мк“ во ТЦ „Рамстор“ е стационирана на приземјето, веднаш до маркетот. Кон крајот на 2018 година беше отворена книжарница на „Литература.мк“ на најфреквентното шеталиште во Битола, „Широк сокак“. Со ова, Битола и „Широк сокак“ конечно добија книжарница која пулсира во ист ритам со културниот живот на градот.

Во новиот продажен простор „Литература.мк“ ги носи светските книжарски трендови, задоволувајќи го вкусот и на најпребирливите вљубеници во книгата. Како и останатите книжарници „Литература.мк“, така и новата суперпродавница ќе ја збогати понудата на македонската книжевна сцена со најбараните светски и домашни наслови од „Арс Ламина“ и останатите издавачки куќи кај нас. Ќе биде застапен голем избор од белетристиката, книжевноста за деца и стручната литература, на македонски, албански, англиски, германски и на француски јазик.

Во архитектонски модерно дизајнираниот простор се застапени повеќе содржини: канцелариски материјал, школски прибор, дидактички и едукативни и изданија, но и помагала за уметност и дизајн, како и рачни изработки. Посебен акцент е ставен на гифт-програмата, во која покрај производите од добро познатиот бренд „Скрипти“ (нотеси, планери, чаши, маички, картички магнети и друго) ќе може да се најдат и луксузни подароци, дизајнерски производи за во домот и за во канцеларија.

По повод официјалното отворање на книжарницата ќе има промотивна акција со 30 % попуст на сите изданија на „Арс Ламина“, и подарок книга за секоја сметка во период од 20 мај до 1 јуни (до исцрпување на резервите).
Продажниот простор на „Литература.мк“ ќе работи согласно работното време на „Скопје сити мол“.


  •  
  •  
  •  
  •  
  •