Vichy отпечатоците се летен тренд – со нив никогаш нема да згрешите!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Фустани, капри панталони, бикини и мини шорцеви, еве стилски совети за носење на легендарниот Vichy дезен, како што налагаат трендовите на уличниот стил.

Од сите модерни фустани за летото 2021 година, оние со Vichy отпечатоци секако се меѓу најфасцинантните.

Историјата на овој дезен започнува во Европа во 17 век под името „gingham“ – во форма на обоен памук. Се вели дека местото на потекло е Малезија, каде што карираниот отпечаток Vichy (дури подоцна, во Франција, ќе го носи ова име) првично беше наречен „gengang“, чие значење би било „со коцки“. Како што учат правилата на лингвистиката, малезискиот термин подоцна бил позајмен и трансформиран во „гингам“.

И, последно, но не и најмалку важно, како се роди поимот „Vichy“?

После почетната фаза на производство во Манчестер, екстремно популарната испробана ткаенина своето богатство го најде и во Франција, поточно во регионот Vichy.

Принтот Vichy се носи во сите бои ова лето. Од класична црно-бела до безвременска црвена и сина, до модерните дами кои обожуваат модни парчиња со дезен на Vichy во жолта, зелена и портокалова боја.

Откријте како да носите Vichy принт ова лето во галеријата со фотографии.


  •  
  •  
  •  
  •  
  •